Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie

KRS 0000494951

Gmina chce naszych pomysłów!

logo podgórzyn

 

Po wtorkowym spotkaniu w Urzędzie Gminy mamy jasność: Gminny Program Współpracy 2015 z organizacjami pozarządowymi ma teoretycznie budżet w wysokości do 150 tys. złotych, ale w praktyce pieniądze są już rozdane (straż i kluby sportowe), więc najprawdopodobniej żadnych konkursów dla NGO w przyszłym roku nie będzie. No, chyba że zmieni się wójt, radni i budżet.

Po drugie: kilka naszych propozycji zmian w Programie zostało wstępnie odrzuconych, tzn. zostaną przedstawione radnym, ale z negatywną rekomendacją sekretarz gminy. Ostateczne decyzje zapadną podczas spotkania stosownej komisji Rady Gminy, a potem na samej Radzie.

Przydałaby się mała mobilizacja członków Stowarzyszenia – obrady Komisji i Rady Gminy są otwarte i jawne. Możemy się wybrać i powalczyć o swoje. Nasze propozycje zmian znajdziecie tutaj: SKZ4 Uwagi do Programu. Największy opór budzą propozycje 1, 2 i 10.

Rzecz najważniejsza: w ramach programu „Symbioza JST i NGO”, prowadzonego przez Gminę (to zupełnie inny temat) ZACHEŁMIE MOŻE ZGŁASZAĆ PROJEKTY DZIAŁAŃ. To mogą być drobne inwestycje, na których nam zależy, albo tzw. projekty miękkie, czyli np. szkolenia.

Nie ma gwarancji, że na cokolwiek znajdą się pieniądze, ale skoro proszą – warto coś zgłosić, potrzeb jest przecież mnóstwo.

Zainteresowanych proszę o nadsyłanie pomysłów mailem (kszwalek@wp.pl) lub zostawianie ich w komentarzach pod tekstem.

 

 

4 Comments on “Gmina chce naszych pomysłów!

 1. Paweł Piskorz
  20 października 2014

  Witam.

  Popieram odzew odnośnie składania wniosków.

  Mała anegdota:
  Żyjąc we Wrocławiu miałem na uczelni zajęcia z Dyrektorem Biura Rozwoju Wrocławia. On z kolei opowiedział nam, jak to mniejsze miasta Dolnego Śląska narzekają że Wrocław „zasysa” wszystkie fundusze unijne. Natomiast po sprawdzeniu dlaczego tak jest, okazuje się że dlatego, bo Wrocław po prostu składa, składa i składa ciągle i jeszcze więcej wniosków na przeróżne tematy…

  Popieram więc z całego serca i postaram się sam coś zaproponować.

  Pozdrawiam,
  Paweł Piskorz

  • Maciej Wilkański
   2 listopada 2016

   @Paweł Piskorz

   Tu nie chodzi o środki unijne, bo to akurat wiadomo że kasę dostaje ten, kto składa wniosek. Problemem jest podział środków wojewódzkich, które są rozdawane we Wrocławiu i pod względem których Wrocław jest uprzywilejowany. Dowodzą tego twarde dane, np. wystarczy porównać kwotę funduszy ze środków marszałkowskich uzyskanych przez Wrocław w stosunku do jego liczby mieszkańców – wychodzi nieproporcjonalnie dużo na tle reszty Dolnego Śląska. Drobny przykład (jeden z wielu): Koleje Dolnośląskie (firma finansowana przez Marszałka) wypięły się niedawno na obsługę kolei aglomeracyjnych w wielu miastach Dolnego Śląska, a teraz ochoczo przystępują do realizacji kolei aglomeracyjnej we Wrocławiu. Drobna schizofrenia, co nie? Albo to są Koleje Wrocławskie, a nie Dolnośląskie. Przez to m.in. upadł projekt jeleniogórskiej SKM. Tu masz dowód w postaci stanowiska KD wobec kolei aglomeracyjnej Jeleniej Góry na oficjalnym profilu facebookowym KD: https://pl-pl.facebook.com/KolejeDolnoslaskieSA/posts/841110185986254

   Do tego dochodzi tradycyjne wysysanie regionu w postaci lokowania siedzib różnych urzędów, uczelni, jednostek kulturalnych i innych instytucji w stolicach województw. Wiadomo, że za tym idą miejsca pracy, finansowanie czy też wpływy od osób korzystających z tych instytucji (np. studenci zostawiają niemałą kasę we Wrocławiu). Ten Dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia (nomen omen) zdaje się nie był zbyt kompetentny w tym temacie albo zwyczajnie celowo indoktrynuje studentów prowrocławskimi bzdurami.

   Pozdrawiam,
   Maciej Wilkański

 2. Piotrek Wojkow
  24 października 2014

  Ludzie! Opamiętajcie się!
  Żeby nie było jak zwykle. Powstaje nowe stowarzyszenie (wyborcze) i od razu jest nowe prawo w Polsce. Nie publiczne, ale stowarzyszeniowe. Kto uwierzy w taką bzdurę, że pieniądze na program współpracy z organizacjami pozarządowymi zostały już rozdane. Jak nie ma uchwalonego budżetu na 2015 to nie ma decyzji o przeznaczeniu pieniędzy. W budżecie się to ustala. Jasne? A budżet będzie dopiero najwcześniej w grudniu. Uchwalą go radni. Takie jest prawo publiczne. Zmiany w programie współpracy też uchwala rada, a nie sekretarz gminy bo, niby jakim cudem. Takie jest prawo! No, więc będzie tak – jak będzie budżet to będą konkursy dla NGO w przyszłym roku. I nie „chyba, że zmieni się wójt, radni i budżet” jak napisaliście , ale dlatego, że prawo tak każe!
  Wodę z mózgów chcą nam robić tacy specjaliści co uważają, że przed założeniem stowarzyszenia wszyscy powinni o tym wiedzieć i wpisać je do programów unijnych zanim stowarzyszenie powstanie. W gminie chyba nie wiedzieli i nie wpisali was do programu „Symbioza JST i NGO”, który ruszył w listopadzie 2013.
  No No. Gmina chce dalszych takich waszych pomysłów! Gratulacje

 3. Krzysztof Szwałek
  5 listopada 2014

  Do Pana powyżej:
  Po pierwsze – to na spotkaniu 6 października padła informacja – ze strony urzędników gminy – że „pieniądze są już rozdane na straż i kluby sportowe”. Widać niektórzy w UG już wiedzą, jak będzie wyglądał projekt budżetu.
  Po drugie – nigdzie nie napisaliśmy, że to sekretarz cokolwiek uchwala. Napisaliśmy, że sekretarz odrzuciła nasze propozycje (nie zmieni projektu przed przekazaniem go radnym) i negatywnie zarekomenduje nasze propozycje radnym, jeśli je podtrzymamy na spotkaniu z odpowiednią komisją RG. I dokładnie to dzisiaj – 5 listopada – się stało. Proszę się nie nadymać, znamy ustawy.
  Po trzecie – nie mamy żadnych pretensji o to, że nie ma nas w projekcie „Symbioza…”. Może nawet lepiej, bo na razie do symbiozy daleko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacja

Opublikowane 23 września 2014 przez w Wydarzenia.